FACULTY

Mrs. Jayasree Ayyappan M.A., B.Ed
20 years experience in the field of education. 11 years of service from Indian School Oman.6 years of experience as vice principal in Gurudeva Public School Varakkara. Rejoined Le mer Public School in 2016 as H.M for senior secondary section.
Mrs. Sangeetha C.R B.sc.,B.Ed
She started career as a science teacher in CSM Central School Edassery for three years. She joined Le mer Public School Thriprayar as a science teacher in June 2006. Appointed as co- ordinator of classes VI to VIII in 2011 for five years. In 2016-2017 appointed as the section in charge of classes I to V. she has total work experience of 14 years in the field of teaching.
Mrs. Zereena T. A M.A., B.Ed
Joined as a social science teacher in secondary section in CSM Central School Edassery in the year 1994. Joined Le mer Public School in 2006 as TGT in the department of Social Science. Selected as staff secretary for the time period of 2 years.At present appointed as the section incharge of classes VI-VIII. She has total experience of 23 years in the field of teaching.

I. DEPARTMENT OF ENGLISH
1.       SNEHAJA SB.SC., M.A., B.Ed
2.       DHANYA PURUSHOTHAMANB.A., B.Ed.
3.       DIVYA JISHITHB.A., B.Ed.
4.       SHOBHA SUNILB.A., B.Ed., MNTTC
5.       PREETI SASIDHARANB.A., B.Ed., NTTC, HINDI PRAVEEN
6.       SHIJI SARBANDERB.COM, B.Ed, NTTC
7.       RINA VENUB.A., B.Ed.
8.       SOUMYA SHIJILTTC
9.       JEENA ABCA, DIPLOMA IN MULTIMEDIA & ANIMATION
10.   BIJI SALILB.A, M.A., B.Ed, SET, CTET
11.   SREEYAM.A., B.Ed.
II. DEPARTMENT OF MALAYALAM
1.       CHANDRATHARA K.SM.A. (ECONOMICS & MALAYALAM), B.Ed., SET
2.       SUBY P SM.A. B.Ed.
3.       BINDHU CM.A. B.Ed., SET
4.       RAJISHA N RM.A. B.Ed.
5.       SMITHA NSM.A. B.Ed.
6.       NEETHA TM.A. B.Ed., K.TET
7.       SREEJA A JM.A. B.Ed.
8.       BINDU P SM.A. B.Ed.
9.       ARCHANA K SM.A. B.Ed.
III. DEPARTMENT OF HINDI
1.       SHAINA C SM.A, B.Ed., B.Com
2.       HEMLATHA V PB.Sc., M.A. B.Ed
3.       SABITHA BASHEERBHUSHAN, ACHARYA, SAHITHYA ACHARYA
4.       USHA RAJAGOPALB.A., B.Ed, PRAVEEN, VISHARAD
5.       PRIYA GOPIPRAVEEN, SHIKSHA ANATHAK, PRAVESHIKAR
6.       REEJA K RB.Com, M.A. B.Ed.
7.       SHARMILI P CM.A., PRAVEEN, PGDCA, MPHIL,
8.       REJILA SUNILPRAVEEN, B.Ed.
9.       SAFEENAPRAVEEN B.S, M.A, B.Ed.
IV. DEPARTMENT OF SCIENCE
1.       INDIRA ASHOKANM.Sc. B.ED., SET
2.       REKHA P CB.Sc., B.Ed.
3.       SANDHYA SUNILKUMARB.Sc., B.Ed.
4.       SMITHA SUNILKUMARB.Sc., B.Ed.
5.       MRIDULA RAMMOHANM.Sc., B.Ed.
6.       JINI V PB.Sc., B.Ed., NTTC
7.       BINI SUDHAKARAN TB.Sc., B.Ed.
8.       SAMEENA A KB.Sc., B.Ed.
9.       LAILA M MMSc B.ed ,SET, CTET.
10.   GEETHA RAMDASB.Sc., B.Ed., BCA
11.   SARITHA M SM.Sc., B.Ed.
12.   SHEMIM C AB.Sc., B.Ed., HDC & BM, PGDCA
13.   LOVELY JINANB.Sc., B.Ed.
14.   YASMINB.Sc., B.Ed., CTET
15.   LAKSHMI VIJAYM.Sc., B.Ed.
16.   PRIYA E AB.Sc., B.Ed., DIPLOMA IN E-COMMERCE
17.   SWARNAB.Sc., B.Ed.
18.   RATHEESHM.Sc(WITH FIRST CLASS)
19.   ASHA BHUVANADASM.Sc., B.Ed.
20.   MANAL KINHIMONB.Sc., B.Ed., CTET.
V. DEPARTMENT OF MATHEMATICS
1.       SOBA K SM.Sc. B.Ed.
2.       SUVITHA C SM.Sc. B.Ed.
3.       NISHA M GM.Sc. B.Ed.
4.       VINEETHA T VB.Sc. B.Ed.
5.       SRIJA M SM.Sc. B.Ed.
6.       PREETHI SAJEEVB.Sc. B.Ed.
7.       RAKHI RAJEEVB.Sc. B.Ed.
8.       SUBHAM.Sc. B.Ed.
9.       SMITHA MANEESHB.Sc. B.Ed.
10.   SIJI K SB.Sc. B.Ed., MCA
11.   SHANILAB.Sc. B.Ed., B. LiSc.
12.   PRIYA PREMLALB.Sc. B.Ed.
13.   ASHITHA K PB.Sc. B.Ed.
14.   REKHA PM.Sc., B.Ed.
15.   SHAHANA M KM.Sc. B.Ed.
VI. DEPARTMENT OF SOCIAL SCIENCE
1.       LASHMITHA V BM.A., B.Ed.
2.       LILLY JOBYM.A., B.Ed.
3.       SINDHU SUDEEPM.A., B.Ed.
4.       ASHA K CB.A., B.Ed.
5.       SHAMSAD O AM.A.(HISTORY&ENGLISH), B.Ed., SET
6.       RABIYA HAKEEMB.A., B.Ed.
7.       SNIGDHA SHIVRAMM.A., B.Ed., CTET
8.       SOUMYA P KM.A., B.Ed.
9.       HASEENAM.A., B.Ed.
10.   SHERIN PAULM.A., B.Ed., M.Ed.
VII. DEPARTMENT OF COMMERCE
1.       JAYASREE VINODANM.A.(ECONOMICS),B.Ed.
2.       ROSHNA VIJAYANM.Com., B.Ed., SET
VIII. DEPARTMENT OF ARABIC
1.       SALIM V MM.A., B.Ed.
2.       HASEENA SALIMB.A., B.Ed.
3.       SOMY N PAFZAL U ULMA, B.Ed.
4.       MUSHARAFAAFZAL U ULMA, NTTC
IX. DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE
1.       DEEPA K MMCA, B.Com., DIPLOMA IN COMPUTER ENGG.
2.       SARITHA VIMALANB.Sc., PGDIT
3.       SAVITHA C MB.Com, PGDCA
4.       SULJA SIRAJM.Sc(COMPUTER SCIENCE & MATHEMATICS),B.Ed., KTET
5.       FLORY FRANCISMCA
X. DEPARTMENT OF FINE ARTS
A.      DRAWING
1. PINKY T BPDC, BFA
2. SEEMA UNNIDIPLOMA IN DRAWING
B.      CRAFT
1. VASANTHAKUMARIKGTE[TEN], HIGHER
2. MINI SANTHOSHKGTE
C.      MUSIC
1. SARITHA RAGUNATHGANABOOSHANAM, DIPLOMA IN MUSIC
D.      DANCE
1. SHEELA ANILKUMARDANCE DIPLOMA
XI. DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION
1.       SUNITHA P CBA, M.P.Ed.
2.       ROOPA BALANM.P.Ed., NET
COUNSELLOR
FASEELA M CM.Sc., M.Phil
LIBRARIAN
VIJAYAM UNNIKRISHNANM.A., B.LiSc.
NURSE
GEETHA RAMNATHDIPLOMA IN NURSING & MIDWIFEFERY COURSE